Kurguhelmed

| 11. June, 2019

Koolis oli aine Eesti ehtekultuur, mille üheks osaks oli ka kurguhelmekee valmistamine. Mina võtsin eeskujuks Põhja-Eestist kogutud helmekee, kus linasele niidile on aetud klaaspärlid.

IMG_7537_2

Kõlavöö

| 10. March, 2019

Koolis oli selline aine nagu Vöökudumine I, milles oli meil valikus kas teha punutud pael (näiteks säärepaelad) või kõlavöö. Plaanisin algul, et teen oma rahvariiete juurde säärepaelad, kui avastasin peagi, et paelapunumine ei ole üldse minu teema. Pealegi – neid tulnuks teha kaks, sest veidral kombel on inimesele antud kaks jalga, millest kummalegi oleks vaja säärepaela. Valisin uue asjana kõlavöö tehnika. Otsisin MUIS-ist ja leidsin Hallistest päritoleva meeste kõlavöö. Ise katsetasin mustri ja koostöös õppejõuga said ka värvid paika.
IMG_7522_2

IMG_7293_3
Vöö mõõdud on 2,3 cm x 250 cm
lõimelõngad on 8/2 täisvillased lõngad, mis ma eelnevalt üle korrutasin
koelõng on 3-kordne linane
originaal: ERM A 377:25

Lahttasku

| 13. February, 2019

Koolis oli selline tore valikaine nagu Eesti ehtekultuur, kus muuhulgas õppisime ka pärltikandit. Mulle väga meeldis, tõeliselt mõnus tehnika. Pärltikandis pidime tegema omal valikul ühe eseme või esemekomplekti. Mina valisin lahttasku eesmärgiga see oma poolelioleva Juuru naise rahvariiete juurde lisada. Lahttasku on küll Rapla oma, kuid Hagerist või Juurust ma ei tea, et oleks lahttaskuid muuseumites. Minu lahttasku ei ole koopia, vaid lihtsalt eeskuju alusel tehtud.

l2

l1

l3

Originaal: AM _ 25537:5 E 2502

Sukad

| 30. January, 2019

Kudusime sukki, valikus olid vaba valikuna Läänemaa sukad. Valisin Kirbla sukad lihtsalt toreduse pärast, mul ei ole mingeid juuri, mis seoksid mind kuidagi Läänemaaga. Kootud on sukad muis-is olevate sukkade ainetel, ei ole täpsed koopiad. Lisaks pidime sisse kuduma väiksema või suurema vimka, tegin mõningaid väiksemaid muudatusi triipude suundades ja värvide järjestuses. Päriselus ei ole ma neid sukki näinud, seega on enam kui võimalik, et minu sukad ei vasta ka värvi poolest täpselt originaalidele. Kootud on minu sukad minu jala järgi. Värv on õigem esimesel pildil.

s1

s2

s3

Vardad: 1,5 mm
Lõng: 8/2 maavillased
Originaal: ERM A 590:14/ab

Teadaanne!

| 13. July, 2018

Nüüd võib vast juba ka kõva häälega kuulutada, et alates sügisest ootab ming Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias rahvusliku käsitöö eriala.